Problemy zdrowotne u nastolatków związane z paleniem

przez | 1 czerwca, 2021
papieros

Uwaga: Artykuł w pewnych kwestiach dotyczy USA

Palenie jest przyczyną wielu chorób i co roku zabija około czterystu czterdziestu dwóch tysięcy ludzi w Stanach Zjednoczonych. Pomimo kampanii antynikotynowych i ostrzeżeń na billboardach, każdego roku coraz więcej osób dołącza do palaczy. Z całkowitej liczby nowych palaczy dziewięćdziesiąt procent to dzieci i młodzież, zastępujące palaczy, którzy rzucili palenie lub zmarli wcześnie z powodu choroby spowodowanej paleniem. Palenie jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec, a następnie otyłości.

Palenie nie tylko zwiększa ryzyko chorób płuc, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, raka jamy ustnej, rozedmę płuc, udar mózgu i choroby serca. Niektóre statystyki Amerykańskiego Towarzystwa Płuc pokazują alarmujące wyniki. Ponad pięć tysięcy nastolatków pali codziennie pierwszego papierosa, z czego ponad dwa tysiące staje się regularnymi palaczami. Obecnie pali prawie pięć milionów nastolatków. Dwadzieścia procent dwunastoklasistów regularnie pali papierosy.

Palenie ma wiele szkodliwych skutków dla zdrowia człowieka. Niszczy układ sercowo-naczyniowy, powoduje wysokie ciśnienie krwi, zwiększa częstość akcji serca, zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego, zwiększa ryzyko tworzenia się skrzepów krwi i zmniejsza ilość tlenu, który dociera do tkanek organizmu, zmniejsza przepływ wieńcowy i rzut serca i uszkadza naczynia krwionośne. Palenie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Powoduje stres psychiczny i depresję.

Palenie dotyka nie tylko osobę, która pali, ale także inne osoby, które ją otaczają. Według American Heart Association prawie trzydzieści pięć tysięcy biernych palaczy umiera z powodu dymu wdychanego z zapalonej fajki, cygara lub papierosa. Osoby, które nie palą bezpośrednio i wdychają dym z dymu papierosowego przez sąsiada, określane są mianem palacza biernego, palacza wtórnego lub palacza pośredniego. Wśród biernych palaczy bardziej zagrożone są kobiety, dzieci i niemowlęta. Niemowlęta i dzieci, które są narażone na dym, rozwijają astmę, częste infekcje ucha, a nawet mogą doświadczyć zespołu śmierci niemowląt. Objawy doświadczane przez wtórnego palacza to kaszel, nadmierne tworzenie się śluzu w drogach oddechowych, dyskomfort w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej i podrażnienie płuc. Czują nawet podrażnienie gardła, nosa i oczu. Jeśli bierni palacze odczuwają ból w klatce piersiowej, może to wskazywać na chorobę serca. Czasami objawy wtórnego palenia mogą pokrywać się z objawami innych schorzeń. Dlatego zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem po wystąpieniu objawów.

U aktywnych palaczy palenie, oprócz podwyższania poziomu cholesterolu we krwi, zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, otyłości, wysokiego ciśnienia krwi, braku aktywności fizycznej i cukrzycy. Rzucenie palenia nie tylko zmniejszy ryzyko choroby niedokrwiennej serca, która jest na szczycie listy, ale także zmniejszy ryzyko o pięćdziesiąt procent zawałów serca i spowodowanych przez nią zgonów. Ale rzucenie palenia wymaga wielu wysiłków fizycznych i psychicznych. Osoba powinna być zrelaksowana psychicznie i wolna od stresu. W przypadku nastolatków można je poprosić o regularne ćwiczenia i odpowiedni sen. American Lung Association i American Academy of Otolaryngology opracowały pewne wskazówki, które mogą być bardzo pomocne dla palaczy, którzy myślą o rzuceniu palenia. Palacze muszą najpierw zrozumieć powód rzucenia palenia. Stres tylko jeszcze bardziej utrudnia rzucenie palenia, dlatego należy wybrać okres bezstresowy, aby rzucić palenie. Zachęty i wsparcie rodziny i przyjaciół są niezwykle potrzebne, aby przekonać palacza do rzucenia palenia. Jeśli wsparcie nie jest wystarczające, palacze mogą dołączyć do programu rzucania palenia lub grupy wsparcia, aby osiągnąć swoje cele. Konieczna jest zbilansowana dieta i dużo odpoczynku.

Czasami przyjmowanie produktów zastępujących nikotynę, takich jak guma do żucia z nikotyną, inhalatory nikotynowe i plastry nikotynowe, jest bardzo pomocne dla palaczy, którzy chcą rzucić palenie. Stosując te produkty, palacze mogą zaspokoić głód nikotyny. Dobrą rzeczą jest to, że te produkty zastępujące nikotynę mogą usuwać trujące gazy i smółki emitowane przez papierosy. Ale kobiety karmiące i ciężarne powinny skonsultować się z lekarzem przed wypróbowaniem produktów zastępujących nikotynę. Dla takich osób na rynku dostępna jest nienikotynowa alternatywa.